Samsung Galaxy Watch 6 Serisi

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy Watch 6 Serisi

e
sv

Apple’ın Epic Games ile savaşı Yüksek Mahkeme’ye giderken App Store ödeme kuralları değişmeyecek

10 Ağustos 2023 00:54

Apple’ın mevcut App Store kuralları, Fortnite yapımcısı Epic Games ile Yüksek Mahkeme’ye taşındığı için geçerli olmaya devam edecek. Geliştiricilerin yakın zamanda müşterileri kendi ödeme sistemlerine yönlendiremeyecekleri anlamına geliyor. İki teknoloji devi, Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanma gerekliliği, komisyon yapısı ve iddia edilen kötü uygulamaları konusunda mücadele ediyor.

 

Epic, federal temyiz mahkemesinin en son kararının, geçerli olmasını istemişti, ancak bu talep şimdilik reddedildi.

Kabul edilirse, Apple, App Store uygulamalarının Apple dışı ödeme sistemlerine kendi bağlantılarını veya düğmelerini sunma seçeneğine izin vermek zorunda kalacak ve bu da geliştiricilerin Apple’ın satın alma ve aboneliklerdeki %15 ila %30 komisyonlarını alamamasını sağlayacaktı.

Apple, alt mahkemelerdeki antitröst davasını büyük ölçüde kazanmış olsa da, uygulama içi ödemelerle ilgili kurallar, kaybettiği ve savaşmaya devam ettiği tek alandı. Dava ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesine ulaştıktan sonra, yargıçlar, Kaliforniya’nın Haksız Rekabet Yasası uyarınca bir alt mahkemenin Epic lehine verdiği kararı onadı. Bu karar, Apple’ın App Store için bugün geliştiricilerin Apple’ın kendi ödeme sistemi dışında başka ödeme seçeneklerine işaret etmesini bile kısıtlayan “yönlendirmeyi önleme” kuralları belirleme yeteneğini etkileyebilirdi.

Epic, doğal olarak, devam eden hukuk mücadelesine rağmen bu kararın geçerli olmasını istedi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, mahkeme hayır dedi. Bundan önce, Apple, Yüksek Mahkeme’ye temyiz başvurusunda bulunurken, temyiz mahkemesinin kararını 90 günlük geçici olarak askıya alan bir talepte bulunmuştu.

Bloomberg, Yargıtay’ın kararı haberini ilk olarak Yargıç Elena Kagan’ın temyiz mahkemesi kararının yürürlüğe girmesine izin vermemeye karar verdiğini belirterek aktardı. Ancak rapora göre, üst mahkeme yargıçları davayı görmeyi reddederse, karar geçerliliğini koruyacak.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!