Nvidia RTX 3060 Steam GPU’larında zirveye yerleşti – ama burada başka bir şey mi oluyor?

Sıradaki içerik:

Nvidia RTX 3060 Steam GPU’larında zirveye yerleşti – ama burada başka bir şey mi oluyor?

e
sv

Apple Watch’un yeni çift dokunma hareketi watchOS 10.1 genel beta sürümünde kullanıma sunuldu

0 okunma — 04 Ekim 2023 22:55

Eylül ayında Apple, yıllık etkinliğinde yeni bir hareket içeren Apple Watch Series 9’u tanıttı: çift dokunma. Kullanıcılara saatleriyle etkileşim kurmanın yeni bir yolunu sunan bu hareket, watchOS 10.1 bu ayın sonlarına doğru yayınlanana kadar daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunulması beklenmediği için henüz herkese açık olarak test edilemedi. Ancak, bugünden itibaren, erken benimseyenler watchOS 10.1’in herkese açık beta sürümüyle çift dokunma hareketine erişebilecekler.

Genel beta, yeni hareketi de içeren ikinci geliştirici tohum sürümünden bir gün sonra geliyor.

Bu özellik, Apple Watch’u kontrol etmek için Apple’ın bilinen dokunma ve çimdikleme hareketlerinin ötesinde ilk yeni etkileşimlerden biri. Amaç, Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 sahiplerinin aygıtlarını tek elle ve ekrana dokunmak zorunda kalmadan kontrol edebilmelerini sağlamaktır. Bunu yapmak için kullanıcılar saati taktıkları ellerinin işaret parmağı ve başparmağını iki kez hızlıca birbirine dokunduruyorlar. (Bazı test kullanıcıları diğer parmakların da bazen işe yaradığını belirttiler).

Bu, diğer elinizin meşgul olduğu (örneğin çanta tuttuğunuz veya yemek pişirmekten dolayı dağınık olduğu) zamanlar için faydalı olabilir. Geçici bir çözüm olarak, birçok Apple Watch sahibi bu anlarda burnunu ekrana dokunduruyordu. Çift dokunma hareketi şimdi onlara daha iyi bir seçenek sunuyor.

Çift dokunduğunuzda, bir telefon aramasını yanıtlamak veya sonlandırmak, bir zamanlayıcıyı başlatmak veya durdurmak, bir alarmı ertelemek, bir bildirimdeki mesajları görüntülemek, müzik ve podcast’leri çalmak veya duraklatmak, otomatik egzersiz hatırlatıcılarını durdurmak veya başlatmak ve daha fazlası gibi bir dizi yaygın görevi gerçekleştirmek için saatle etkileşime geçebilirsiniz.

Hareket ayrıca, herhangi bir saat kadranından bir Akıllı Yığın açmak ve ardından yığındaki widget’lar arasında gezinmek veya üçüncü taraf uygulamalardan gelenler de dahil olmak üzere Bildirimlerinizden birincil eylemi gerçekleştirmek gibi daha incelikli etkileşimlere olanak tanır. İkinci durumda, hareket Apple’ın tercih ettiğiniz işlemi tahmin etme girişimiyle birleştiriliyor. Örneğin bir mesajlaşma uygulamasında bir mesajı yanıtlamak veya bir hatırlatıcıyı ertelemek gibi bazı özel eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Apple, çift dokunuşun yeni cihazlarda ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen gelen verileri yeni bir makine öğrenimi algoritması ile kullanan daha hızlı Neural Engine tarafından desteklendiğini söylüyor. Bu sayede saat, siz çift dokunma hareketini gerçekleştirirken bilek hareketlerini ve kan akışındaki değişiklikleri algılayabiliyor. Şirket, Erişilebilirlik ayarlarında kullanıcılara benzer bir seçenek sunuyordu, ancak şimdi sensörlerden ve diğer cihaz iyileştirmelerinden yararlanırken bunu herkese açık bir özellik olarak geliştiriyor.

 

Daha fazla bülten için; 

Nvidia RTX 3060 Steam GPU’larında zirveye yerleşti – ama burada başka bir şey mi oluyor?

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!