YouTube artık emzirme çıplaklığı ve ‘cinsel içerikli olmayan dans’ içeren videolardan para kazanmaya izin veriyor

Sıradaki içerik:

YouTube artık emzirme çıplaklığı ve ‘cinsel içerikli olmayan dans’ içeren videolardan para kazanmaya izin veriyor

e
sv

Apple nihayet RCS’yi iPhone’lara getirecek

17 Kasım 2023 00:06

iPhone üreticisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Apple’ın önümüzdeki yıl iOS’a RCS standardı için destek eklemeyi planladığını ve bunun iPhone’lar ile Android akıllı telefonlar arasındaki metin mesajlaşmasında yaygın uyumluluk sorununu çözecek büyük bir geri dönüş olacağını söyledi.

Eleştirmenler, Apple’ın RCS’yi destekleme konusundaki uzun süreli isteksizliğinin, mesajlaşma ekosistemlerindeki parçalanmayı sürekli hale getirdiğini ve özellikle Android kullanıcılarını etkilediğini savunuyor. Apple’ın genellikle ekosistem ayrıcalığını korumak olarak görülen tutumu, teknoloji camiasında birlikte çalışabilirlik ve kullanıcı rahatlığı konusunda tartışmalara yol açtı.

Artık öyle değil. Apple bugün yaptığı ani bir açıklamayla, kendisinin de “RCS Evrensel Profilinin SMS veya MMS’e kıyasla daha iyi bir birlikte çalışabilirlik deneyimi sunacağına” inandığını söyledi. Desteği önümüzdeki yıl sunmayı planlayan şirket, “Bu, Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimi olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak” diye ekledi.

Bu büyük geri adım, Google’ın iPhone’lara RCS desteği eklemesi için Apple’dan defalarca talepte bulunmasının ve kamuoyu baskısı yapmasının ardından geldi. Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer geçen yıl attığı bir tweet’te “İnsanlar ‘yeşil baloncukların’ bir Android sorunu olduğundan bahsediyor,” diyerek bir Android kullanıcısından iPhone’a mesaj gönderildiğinde mesajın yeşil bir baloncuk içinde göründüğü görsel ayrıma atıfta bulunmuştu.

“Apple’dan iMessage’ı Android’de kullanılabilir hale getirmesini istemiyoruz. Apple’dan, eski SMS / MMS standartlarını destekledikleri gibi iMessage’da da modern mesajlaşma için endüstri standardını (RCS) desteklemesini istiyoruz. Apple, RCS’yi dahil etmeyerek sektörü geride tutuyor ve sadece Android kullanıcıları için değil kendi müşterileri için de kullanıcı deneyimini engelliyor.” şeklinde tweet attı.

Apple da RCS konusundaki hisleri konusunda utangaç davranmadı. Apple başkanı Tim Cook bir yıl önce şirketinin iMessage’da RCS’yi benimsemesi fikrini reddetmiş ve bir konferansta soru soran kişiye annesine bir iPhone almasını önermişti.

Zengin İletişim Hizmetleri ya da RCS, geleneksel SMS’i daha zengin metinler ve uçtan uca şifreleme gibi modern özelliklerle güçlendirmek için bir dizi sektör oyuncusunun ortak çabasıdır. Google, Samsung ve telekom operatörleri de dahil olmak üzere bir dizi başka firma, son yıllarda dünya çapında 800 milyondan fazla kullanıcıya RCS desteği sunmuştur.

Eleştirmenler, Android ve iPhone kullanıcıları arasındaki grup sohbetleri ve etkileşimlerdeki kesintinin tarihsel olarak birçok kişiyi Android akıllı telefonlara geçişten caydırdığını ve bunun tasarım gereği olduğunu savunuyor. Bu taktik, Apple’ın Epic Games ile olan yasal mücadelesinde ortaya çıktı ve şirket içi tartışmalar iMessage’ı kendi ekosistemi içinde tutmaya yönelik bilinçli bir kararı ortaya çıkardı.

Yasal anlaşmazlık sırasında, Apple’ın çok sayıda dahili belgesi kamuya açık hale geldi. Bu belgeler, iMessage’ın Android işletim sistemli cihazlara getirilmesi konusunda uzun süren bir iç tartışmayı ortaya çıkardı. Apple’ın yazılımdan sorumlu yöneticisi Craig Federighi 2013 yılında gönderdiği bir e-postada, “Cep telefonu kullanıcılarının büyük bir kısmı için birincil mesajlaşma hizmeti olmaya yönelik bir stratejinin yokluğunda, Android’de iMessage’ın sadece iPhone ailelerinin çocuklarına Android telefon vermelerinin önündeki engelleri kaldırmaya hizmet edeceğinden endişe ediyorum” dedi.

O dönemde pazarlama şefi olan Phil Schiller de 2016 yılında bu düşünceyi yineleyerek Cook’a bir e-postada “iMessage’ı Android’e taşımak bize yardım etmekten çok zarar verir” tavsiyesinde bulundu. Aynı yıl, eski bir Apple yöneticisinden gelen bir e-postada iMessage’ın önemli ölçüde kullanıcı bağlılığı yarattığı uyarısında bulunulmuş ve bu durum “ciddi bir kilitlenme” olarak tanımlanmıştı.

Apple’ın Perşembe günkü kararı, tesadüfen, Google ve birçok telekom operatörünün kısa bir süre önce AB düzenleyicilerini Apple’ın iMessage’ı yeni Dijital Piyasalar Yasası kapsamında “temel” bir hizmet olarak belirlemesi ve iPhone üreticisini sohbet uygulamasını rakipleriyle tamamen uyumlu hale getirmeye zorlaması için zorlamasının ardından geldi. İlk olarak bu ay bildirdiği üzere Apple, önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek yeni kurallara uymak için çeşitli politika değişiklikleri “yapmayı beklediğini” bir dosyalama ile açıkladı.

 

Daha fazla bülten için; 

Keenetic ’ten Sanata Teknolojik Dokunuş!

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!