YouTube’un yeni genç koruma önlemleri bazı video konularının tekrar tekrar izlenmesini sınırlıyor ve daha fazlası

Sıradaki içerik:

YouTube’un yeni genç koruma önlemleri bazı video konularının tekrar tekrar izlenmesini sınırlıyor ve daha fazlası

e
sv

Apple, Google Android çevrimiçi takibi hakkında şaşırtıcı bir iddiada bulundu

05 Kasım 2023 23:55

Apple’ın üst düzey yöneticilerinin Google’ın Android platformunu “devasa bir izleme cihazı” olarak eleştirdiği ortaya çıktı.

Söz konusu suçlama, Eddy Cue tarafından Apple CEO’su Tim Cook’a 2013 yılında gönderilen bir iç e-postadaki sunumda yer alan bir slaytta yer aldı. Android karşıtı iddia, OpenAI modellerini bünyesine katmaya başladığından bu yana Microsoft Bing’in bir nebze de olsa tehdidi altında olan arama motoru pazarındaki hakimiyeti nedeniyle Google’a karşı devam eden antitröst davasının bir parçası olarak ortaya çıktı.

Dava, Google’ın 2021 yılında (The Verge aracılığıyla) varsayılan arama motoru olmak için 26,3 milyar dolar harcadığını ve Apple da dahil olmak üzere çeşitli rakip şirketlere nakit para verdiğini ortaya koydu.

Apple vs Android gizlilik
Aynı sunumda yer alan ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından bazı içerikler redakte edilerek yayınlanan bir başka slaytta ise iki şirket karşılaştırılıyor ve Apple’ın iCloud, App Store ve iTunes Store için farklı hesapları destekleme becerisi açıkça tercih ediliyor.
Sunum aynı zamanda diğer büyük teknoloji şirketlerini de gizlilik konusundaki başarısızlıklarından dolayı eleştiriyor: Facebook’un kullanıcıları tercih edip etmediklerine bakmaksızın izlemesi, Google’ın özel Wi-Fi iletişimlerini kaydetmesi, Amazon’un Kindle tarayıcı trafiğini kendi sunucuları üzerinden yönlendirmesi, Twitter’ın iPhone kullanıcı verilerini izinsiz toplaması ve Instagram’ın platforma gönderilen fotoğrafları reklamlarında kullanma planlarını açıklaması.

Ayrıca sesli asistanlar, haritalama ve reklamcılık gibi bireysel hizmetleri de karşılaştırıyor.

Google’a karşı açılan ve 10 hafta sürecek olan davada Google yöneticilerinin ve Apple’ın da aralarında bulunduğu şirket dışından kişilerin ifadeleri yer alıyor.

ABD Bölge Yargıcı Amit Mehta’nın 2024 yılının başlarına kadar bir karar vermesi beklenmiyor ve bu noktada Google’ın arama motoru hakimiyetini elde etmek için yasaları ihlal edip etmediğine karar verilecek.

Mahkemenin Google aleyhine karar vermesi durumunda, ceza muhtemelen mali bir ceza etrafında şekillenmeyecek, ancak şirkete, şu anda çevrimiçi olarak yapılan her 10 aramadan dokuzundan fazlasına sahip olan bir numaralı arama motoru konumuna ciddi zarar verebilecek emirler verilecektir (Statcounter aracılığıyla).

 

 

Daha fazla haber için;

YouTube’un yeni genç koruma önlemleri bazı video konularının tekrar tekrar izlenmesini sınırlıyor ve daha fazlası

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!