Mercedes’in Tamamen Elektrikli Bir Geleceğe Hazırlanmak İçin EQ Markasını Bırakacağı Bildiriliyor

Sıradaki içerik:

Mercedes’in Tamamen Elektrikli Bir Geleceğe Hazırlanmak İçin EQ Markasını Bırakacağı Bildiriliyor

e
sv

Apple, CEO’su Tim Cook’a, 2023’te Yüzde 40 Maaş Kesintisi Yapacak

15 Ocak 2023 10:00

Cook, ‘alınan geri bildirimler ışığında’ tazminatta bir ayarlama yapılmasını önerdi.

Apple’ın yayınladığı yıllık vekil beyannamesine (PDF) göre Tim Cook geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 daha düşük maaş alıyor ve CEO’nun kendisi bunu tavsiye etti. Görünüşe göre, teknoloji devinin 2022’deki hissedarlar için yıllık istişare toplantısında, yöneticilere yönelik tazminat teklifleriyle ilgili olarak kullanılan “Ödemeyi Söyle” oylarının yalnızca yüzde 64’ü, 2021 maaş paketlerinin korunmasından yanaydı. Hala oyların çoğunluğu olsa da, onaylanmada yıldan yıla önemli bir düşüşü temsil ediyor. 9to5Mac’in belirttiği gibi, önceki yıl oy kullanan hissedarların yüzde 94,9’u yöneticiler için tazminat tekliflerinden yanaydı.

Apple Tazminat Komitesi, bu yılın ödeme paketlerine karar vermek için Say on Pay’in oylama sonuçlarını ve Tim Cook’un “alınan geri bildirimler ışığında tazminatını ayarlama” tavsiyesini dikkate aldı. 2023 için Cook’un hedef maaşı, 2022’deki hedef maaşından 35 milyon dolar düşerek 49 milyon dolar oldu. Taban maaşı hala 3 milyon dolar ve yıllık nakit teşviki değişmeden 6 milyon dolar, ancak öz sermaye ödül değeri 2022’de 75 milyon dolardan 2022’ye yükseldi. Bu yıl 40 milyon dolar Ayrıca, 2022’deki gibi 50-50 yerine yüzde 75 performans ve yüzde 25 zamana dayalı hakediş olan bir hisse senedi ödülü aldı.

Gerçek şu ki birkaç yıl önce servetini hayır kurumlarına bağışlayacağına söz veren Cook, bu yıl hisse senedi ödülleri ve ikramiyeler nedeniyle muhtemelen 49 milyon dolardan fazla kazanacak. Bloomberg’e göre 2022’de 99,4 milyon dolar kazandı ve bu, yıl için hedeflediği maaştan 15,4 milyon dolar daha fazlaydı. 2021’de toplam ödeme paketi 98,7 milyon dolardı. Danışmanlık firması Kurumsal Hissedar Hizmetleri gibi eleştirmenler daha önce hissedarları Cook’un maaş paketine karşı oy kullanmaya çağırdılar ve hisse senedi ödülünün ne kadar büyük olduğu ve nasıl yapılandırıldığına dair endişeleri dile getirdiler.

Firma daha önce “Ödülün yarısı performans kriterlerinden yoksun” demişti. Cook’un tazminatındaki bu değişiklik, yönetici maaşına yönelik değişen tutumu yansıtıyor ve CEO, meslektaşları için bir örnek oluşturuyor olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!