Yeni Samsung Galaxy S24 sızıntıları, telefonların çalıştırabileceği yonga setlerini ortaya koyuyor

Sıradaki içerik:

Yeni Samsung Galaxy S24 sızıntıları, telefonların çalıştırabileceği yonga setlerini ortaya koyuyor

e
sv

Apple CEO’su Tim Cook yapay zekanın temel bir teknoloji olduğunu söyledi ve üretken yapay zekaya yapılan yatırımları doğruladı

04 Kasım 2023 23:24

Apple CEO’su Tim Cook, dün yatırımcılarla yaptığı 4. çeyrek kazanç görüşmesinde, Apple’ın son zamanlarda gerçekleştirdiği ve “yapay zeka olmadan mümkün olamayacak” teknolojik gelişmeleri vurgularken, şirketin yapay zeka konusunda geride kaldığı fikrini biraz geri itti. Yönetici özellikle Kişisel Ses ve Canlı Sesli Posta gibi yeni iOS 17 özelliklerini yapay zeka teknolojileriyle yaptığı yeniliklere örnek olarak gösterdi. Cook ayrıca Apple’ın üretken yapay zeka teknolojileri üzerinde çalıştığını da doğruladı.

Cook’un bahsettiği özellikler tüketiciler tarafından mutlaka yapay zeka olarak düşünülmüyor ve bu tasarım gereği olabilir. Cook, Apple’ın bu özellikleri mutlaka “AI” olarak etiketlemediğini öne sürdü.

Cook, “Onları tüketici faydalarına göre etiketliyoruz,” dedi. “Ancak arkasındaki temel teknoloji yapay zeka ve makine öğrenimi.”

Örneğin Kişisel Ses, sizin sesinize benzeyen otomatik bir ses oluşturmak için tasarlanmış bir erişilebilirlik özelliği. ALS de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları nedeniyle konuşma yeteneğini kaybeden kişiler için tasarlanmıştır. Bu özelliği kullanmak için insanlar önce 15 dakika boyunca cihazın mikrofonuna metin komutları okuyor. Ardından, makine öğrenimi teknolojileri kullanılarak, ses iPhone, iPad veya Mac’lerinde yerel olarak işleniyor ve kendileri gibi ses çıkaran kendi Kişisel Sesleri oluşturuluyor.

Canlı Sesli Mesaj ise iOS 17’de tüketiciye yönelik yeni bir özellik olarak sesli mesajın gerçek zamanlı olarak kaydedilirken canlı deşifresini gösteriyor.

Cook yatırımcılara “Yapay zeka bu özelliklerin merkezinde yer alıyor,” dedi. “Ve sonra, saat ve telefondaki düşme algılama, çarpışma algılama, saatteki EKG gibi hayat kurtaran özelliklere kadar gidebilirsiniz. Bunlar yapay zeka olmadan mümkün olmazdı” dedi.

Apple yöneticisi ayrıca şirketin jeneratif yapay zeka teknolojileri geliştirdiğini doğrulayarak “tabii ki çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Ancak Apple’ın bunu gerçekten yapmadığını belirterek ayrıntıları paylaşmayı reddetti.

Cook sözlerine şöyle devam etti: “Ancak yatırım yaptığımıza, oldukça fazla yatırım yaptığımıza, bunu sorumlu bir şekilde yapacağımıza ve zaman içinde bu teknolojilerin merkezinde yer aldığı ürün geliştirmeleri göreceğinize emin olabilirsiniz.”

Ancak Apple’ın, OpenAI’nin ChatGPT’si ve Anthropic ve Google gibi şirketlerin diğer araçları sayesinde son aylarda dikkat çeken tüketiciye yönelik yapay zeka teknolojileri açısından yapması gereken bazı şeyler var gibi görünüyor.

The Information’a göre, şirketin yapay zeka oluşturmak için bütçesini “günde milyonlarca dolara” çıkardığı ve teknolojiyi kullanmaya çalışırken LLM’ler (büyük dil modelleri) üzerinde çalışan birden fazla ekip istihdam ettiği söyleniyor. Umulan, kullanıcıların bir gün Siri aracılığıyla, bugün manuel olarak programlanması gereken görevleri, örneğin Kestirmeler uygulaması aracılığıyla otomatik hale getirebilmesidir. Raporda ayrıca Siri’nin, bir kullanıcının iPhone’unda çektiği son birkaç fotoğrafı çevirip bir arkadaşına mesaj olarak göndermesi gibi yeni yapay zeka becerileri kazanabileceği belirtildi.

Bloomberg ayrıca, iOS’un bir sonraki sürümünün, Google’ın Gmail için otomatik tamamlama özelliğine benzer şekilde, soruları yanıtlama ve cümleleri tamamlama açısından Siri ve Mesajlar uygulamasındaki değişiklikler de dahil olmak üzere daha fazla AI yeteneği içereceğini belirtti. Yayın organı ayrıca Xcode gibi Apple geliştirme araçlarına da üretken yapay zekanın geleceğini öne sürdü.

 

 

Daha fazla bülten için; 

Microsoft, Windows Haritalar, TV ve Filmler uygulamalarını yeni Windows 11 yüklemelerinden kaldırıyor – işte kullanıcılar için anlamı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!