Twitter, Üçüncü Taraf Uygulamalarını Çiğnediğini Kabul Ediyor

Sıradaki içerik:

Twitter, Üçüncü Taraf Uygulamalarını Çiğnediğini Kabul Ediyor

e
sv

Apple, ABD’deki Çalışma Uygulamalarını Denetleyecek

19 Ocak 2023 13:00

Üçüncü taraf bir firmanın incelemeyi yürüteceği bildiriliyor.

Düzenleyiciler ve çalışanlar şirketi sendikaları bozmakla suçladıktan sonra Apple, ABD’deki çalışma uygulamalarını gözden geçirmeyi kabul etti. Apple, yıllık hissedarlar toplantısından önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyada, “işçilerin örgütlenme özgürlüğü ve ABD’deki toplu pazarlık haklarıyla ilgili olduğu için İnsan Hakları Politikasına uyma çabalarının” bir değerlendirmesini yapacağını söyledi.”

The New York Times’a göre şirket, denetimi yapması için üçüncü taraf bir firma getirecek. Yaklaşık 7 milyar dolar değerindeki Apple hissesini kontrol eden beş New York kamu çalışanı emeklilik fonu da dahil olmak üzere bir grup yatırımcı, Eylül ayında bir hissedar teklifinde değerlendirme çağrısında bulundu. Şehir emeklilik fonları adına Apple ile görüşmelere başlayan New York Şehri Denetçisi Brad Lander, Times’a yatırımcıların teklifi geri çekmesi halinde Apple’ın denetimi kabul ettiğini söyledi.

Lander yaptığı açıklamada, “Apple’da işyerlerinde kolektif bir ses için örgütlenen işçiler, şirketten güçlü bir tepki aldıklarını bildirdiler – bu, Apple’ın işçilerin örgütlenme özgürlüğüne yönelik beyan ettiği insan hakları taahhüdüne aykırıdır” dedi. “Apple’ın yönetim kuruluna, hissedarların işçi haklarıyla ilgili endişelerini dinledikleri için minnettarım ve şirketin üçüncü taraf değerlendirmesinin bulgularını dikkate almasını ve müdahale etmeme konusunda gerçek bir taahhüt benimsemek için somut adımlar atmasını umuyorum.”

Yatırımcı grubu, Apple başkanı Arthur Levinson’a yazdığı bir mektupta, Apple’ı incelemeyi yürütmesi için işgücü konusunda uzmanlığa sahip bir firmayı işe almaya çağırdı. Yatırımcılar ayrıca Microsoft’un emek örgütlenmesi konusundaki tarafsız duruşunu Levinson’ın dikkatine sundu ve Apple’ı küresel tedarik zincirini ve ABD dışındaki operasyonlarını denetimin bir parçası olarak dahil etmeye çağırdı.

“Apple, tedarik zincirinin yanı sıra küresel olarak işçi haklarına yönelik taahhütlerde bulundu ve mevcut örgütlenme faaliyetlerinin çoğu ABD’de gerçekleşirken, Avustralya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında Apple çalışanlarının örgütlenme çabaları var.” yazdılar. “Bu konuları küresel düzeyde ele almak, değerlendirmeye güvenilirlik katabilir ve diğer potansiyel endişe alanlarını proaktif ve verimli bir şekilde ele alabilir.”

Değerlendirme haberi, Apple ile Maryland, Towson’daki bir mağazada sendikalı işçiler arasında ilk sendika sözleşmeleri hakkında yapılan görüşmeler sırasında geldi. En az yarım düzine mağazadaki işçiler, şirketin örgütlenme girişimlerini kıstığını iddia ederek Apple’ı çalışma yasalarını ihlal etmekle suçladı. Oklahoma City’deki Apple Store çalışanlarından oluşan bir kolektifi temsil eden Amerika İletişim İşçileri, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na yaptığı başvuruda, şirketin Ohio, Columbus’taki bir mağazada yönetim tarafından kontrol edilen yasadışı bir sendika kurduğunu ve bağımsız bir şirkete desteği engellediğini söyledi.

“İşçilerin örgütlenme özgürlüğü konusunda uygun uzmanlığa sahip bireyler veya kuruluşlar tarafından yapılacak güvenilir ve bağımsız bir değerlendirme, Apple’ın sendikaları çökerten danışmanlar kullanması da dahil olmak üzere işçi örgütlenmesine tepkisi hakkında önemli bilgiler ortaya çıkarsa da işçilerin şimdi somut çözümlere ihtiyacı var.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!