EA, Mason Greenwood’un “futbolun gerçek dünyasını” yansıtmak için EA Sports FC 24’e dahil edileceğini söyledi

Sıradaki içerik:

EA, Mason Greenwood’un “futbolun gerçek dünyasını” yansıtmak için EA Sports FC 24’e dahil edileceğini söyledi

e
sv

Apple A17 Pro, Intel ve AMD CPU’larla eşleşiyor ve bu Apple M3 için harika bir haber

18 Eylül 2023 21:41

Apple’ın akıllı telefonlar için ürettiği A17 Pro çip üzerinde sistem (SoC) için yeni sızdırılan benchmark skorları, Geekbench 6’da AMD ve Intel’in işlemcilerine meydan okuyabileceğini ortaya koyuyor.

Apple’ın A17 Pro’su Geekbench 6’nın tek çekirdek testinde AMD’nin Ryzen 9 7950X ve Intel’in Core i9-13900K işlemcilerinin %10’u kadar puan aldı. A17 Pro tek çekirdek testinde 2.914 puan alırken, Core i9-13900K 3.223 ve Ryzen 9 7950X 3.172 puan aldı. Bunlar etkileyici sonuçlar olsa da, Apple’ın A17 Pro’sunun 3,75 GHz’de çalıştığını, Core i9-13900K ve Ryzen 9 7950X’in ise sırasıyla çok daha yüksek 6,0 GHz ve 5,8 GHz’de çalıştığını belirtmek önemlidir.

Tom’s Hardware’in de belirttiği gibi, A17 Pro’nun 2.900 puanla masaüstü sınıfı işlemcilere meydan okuyabilmesi büyük bir başarıdır ve Raptor Cove ve Zen 4 çekirdeklerine yaklaşık 3,77 GHz’de bile meydan okuyabileceğini kanıtlayabilir. Elbette bu, tüm hikayeyi anlatmayan tek bir spesifik kıyaslamadır, ancak bir akıllı telefon işlemcisinin Intel ve AMD işlemcilerini geride bıraktığını görmek kayda değerdir.

Bu sonuçlar aynı zamanda A17 Pro’nun tek çekirdek testinde önceki model olan A16 Bionic’ten %10 daha yüksek puan aldığı anlamına geliyor ki bu da oldukça etkileyici. Ancak, çoklu çekirdek puanları söz konusu olduğunda, A17 Pro, A16’dan yalnızca 7.200 veya %3 daha yüksek puan aldı. Her şeye rağmen, bu sonuçlar Apple’ın A17 Pro’nun CPU performansını pazarlamasının doğru olduğu anlamına geliyor, ancak Apple’ın A17 Pro’da gerçek bir mimari değişiklik yapmadığı ve yalnızca saatleri artırdığı görülüyor.

M3 daha da iyi görünüyor
Apple A17 Pro SoC’nin Geekbench 6’nın tek çekirdek testinde ne kadar iyi puan aldığını görmek son derece umut verici. Bu özel bir test olsa da, bir akıllı telefon işlemcisinin herhangi bir kapasitede masaüstü sınıfı işlemcilerle eşleşebilmesi inanılmazdır ve Apple Silicon’un verimliliğini vurgular.

Geçmişte bu durum en iyi Apple’ın M1 ve M2 serisi çipleri tarafından gösterilmişti ve bu çipler MacBook’lara takılan önceki Intel işlemcileri çok aşan yüksek verimlilik performansına sahipti. Ve şimdi, büyük olasılıkla 2023 gibi yakın bir tarihte gelecek olan M3 çipi ile heyecanlanacak daha da fazla şeyimiz var.

Sadece bir akıllı telefon çipi bile böyle bir performans sunabiliyorsa, M3’ün gerçekten gelişmiş teknoloji ve bazı ciddi mimari değişikliklerle ne kadar daha güçlü olacağını hayal edin. M3 destekli Apple MacBook’lar, Intel ve AMD tabanlı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara kıyasla kesinlikle etkileyici benchmark skorlarına sahip olacak ve kolayca piyasadaki en iyi MacBook’lardan biri ve hatta en iyi dizüstü bilgisayarlardan biri haline gelecektir.

 

 

Daha fazla haber için;

iOS 17 yeni güvenlik ve gizlilik özelliklerini açıkladı.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!