SpaceX, İlk İstiflenmiş Starship Yakıt Doldurma Testini Tamamladı

Sıradaki içerik:

SpaceX, İlk İstiflenmiş Starship Yakıt Doldurma Testini Tamamladı

e
sv

Android 14, Kullanıcıların Eski Uygulamaları Yandan Yüklemesini Engelleyebilir

25 Ocak 2023 11:00

İsteğe bağlı özellik güvenliği artırabilir.

Android’in bir sonraki sürümü, bazı durumlarda eski uygulamaları yüklemenizi engelleyebilir. 9to5Google, Android 14’ün kullanıcıların işletim sisteminin minimum sürümünü hedeflemeyen uygulamaları yandan yüklemesini (yani Play Store dışında yüklemesini) engelleyeceğini belirten bir kod değişikliği tespit etti. İlk başta özellikle eski yazılımların yüklenmesini durduracak, ancak Google en azından Android 6.0 Marshmallow gerektirecek şekilde çıtayı “kademeli olarak” yükseltmeyi bekliyor.

Hareket, güvenliği ve mahremiyeti artırmak içindir. Google, kötü amaçlı yazılım yazarlarının yeni sürümlerdeki güvenlik önlemlerinden kaçmak için Android’in eski sürümlerini hedefleyemeyeceğini söylüyor. Google, Play Store’daki uygulamaların en az Android 12’yi hedeflemesini zaten şart koşuyor. Bu güncelleme, eski uygulamaları web veya üçüncü taraf mağazalar aracılığıyla yükleme girişimlerini reddediyor.

Çalıştırmaya kararlı olduğunuz klasik bir uygulama varsa, bu sizi tamamen engellemeyecektir. Kesintiyi etkinleştirmek cihaz üreticilerine kalmıştır ve yine de uygulamaları bir komut kabuğu aracılığıyla yüklemenin bir yolu olacaktır. Yeni politika, insanların farkında olmadan kötü amaçlı yazılım yüklemesini engellemeyi amaçlıyor. Bu önlem açıkken bir Android 14 telefona eski bir uygulamayı yandan yüklerseniz, muhtemelen ne yaptığınızı tam olarak bilirsiniz.

Yine de Google’ın yandan yüklemeyi tamamen sınırlaması dikkat çekicidir. Bazıları için iPhone yerine Android telefon satın almak için bir nedendir; resmi mağazada bulunmayan uygulamaları yüklemekte özgürsünüz. Ancak, Google’ın kısması şaşırtıcı değil. Android kötü amaçlı yazılım yazarları, Play Store’dakinden daha az kısıtlama olduğu için sıklıkla (her zaman olmasa da) yandan yüklemeye güvenirler. Eski uygulamaların engellenmesi, kötü amaçlı yazılımlara son vermez, ancak platformun genel güvenliğini sıkılaştırabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!