SFS Danışmanlık’a Yeni CTO

Sıradaki içerik:

SFS Danışmanlık’a Yeni CTO

e
sv

Alibaba’dan Chat GPT’ye Rakip

12 Nisan 2023 09:00

Batılı rakiplerine ayak uydurma çabası içinde Çin merkezli devasa çok uluslu Alibaba artık ChatGPT’ye rakip olacak kendi Geniş Dil Modeli’ne (LLM) sahip. Şirketin bulut bilgi işlem hizmeti Alibaba Cloud’un bir parçası olarak, AI yazar(opens in new tab) – şimdilik – toplantıları özetlemekten akıllı konuşmacıları kontrol etmeye kadar her türlü görev için kullanmak üzere belirli müşteriler tarafından kullanılabilir olacak. Tam adını vermek gerekirse, popüler ChatGPT gibi, Tongyi Qianwen’e de otomatik olarak yeni içerik oluşturmak ve diğer karmaşık görevleri anında gerçekleştirmek için doğal dilde kısa talimatlar veya istemler verilebilir. Sonunda Alibaba, chatbot’u sayısız hizmetine dahil etmeyi umuyor.

İlk olarak şirket toplantıları özetleyebileceği, e-posta yazabileceği ve kullanıcı için başka türden belgeler oluşturabileceği çevrimiçi işbirliği paketi DingTalk’a entegre etmek istiyor.

Alibaba’nın Siri, Google Asistan ve Alexa gibi sesli asistanlara rakip olan Tmall Genie, Tongyi Qianwen’e de tanıtılacak ve şirket ürünü tanıtmak için ev ödevlerinde yardımcı olmak gibi gelişmiş yeteneklerini sergileyecek.

Ancak bunun üstesinden gelmek kolay. Alibaba’nın yeni yapay zekası için daha büyük planları var. Müşterilerin her kullanıcı için benzersiz çözümler elde etmek üzere bulutta kendi özel LLM’lerini oluşturmaları için temel oluşturmasını ve en baştan kendi uygulamalarını oluşturma gereği şirket içinde tescilli AI yapısı tarafından ağırlıklı uygulamaları yapmalarını sağlamasını umuyor. Bu hizmet zaten Çinli yürütme için beta sürümünde ve Tongyi Qianwen için API’nin bir beta sürümü de yerel geliştiricileri için şu anda mevcut.

Yeni yapay zekanın duyurusu Alibaba’nın Bulut Zirvesi’nde geldi ancak yapay zekayı bulut hizmetlerinde çalıştıran donanım ve altyapıya ilişkin bir açıklama ya da onu çalıştırma ve çalıştırma maliyetleriyle ilgili ayrıntılar çok azdı. Şirketin kendi ARM CPU’larının zaten sahibi ve bu Çin’in Batı çiplerini ithal etme konusunda karşı karşıya olduğu yaptırımlar nedeniyle kullanışlı  da olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!