HBO Max, Reklamsız Planının Fiyatını İlk Kez Artırıyor

Sıradaki içerik:

HBO Max, Reklamsız Planının Fiyatını İlk Kez Artırıyor

e
sv

Airbus, Uçuşları Otomatik Olarak Yönlendirebilen Pilot Desteğini Test Ediyor

14 Ocak 2023 16:00

Mürettebatın yetersiz kalması durumunda otonom teknoloji yardımcı olabilir.

Otonom ulaşım yardımı arabalarla sınırlı değil. Airbus, acil bir durumda bir uçağı kurtarabilecek bir pilot yardım özelliği olan DragonFly’ı test etmeye başladı. Sistem, acil bir durumda bir uçuşu otomatik olarak yönlendirebilir. En iyi havaalanına (hava sahası kuralları ve hava durumu gibi faktörleri kullanarak) bir uçuş yolu seçmekle kalmaz, aynı zamanda hava trafik kontrolü ve bir havayolunun operasyon merkezi ile iletişim kurar. Pilotlar aciz durumdaysa, uçak yine de güvenli bir şekilde inebilir.

Buna göre DragonFly, sensörler ve bilgisayar görüş algoritmaları kullanarak herhangi bir piste otomatik olarak inebiliyor. Pilotlar, hava trafik kontrolünün iznini eşlik eden bir uygulamada kullanılabilir rehberlik ipuçlarına çeviren teknoloji sayesinde havalimanlarında taksi yaparken bile yardım alabilir. Hız kontrolüne yardımcı olabilir ve pilotları engellere karşı uyarabilir. Mürettebat gerçek uçuşa hazırlanmak için daha fazla zaman harcayabilir.

Test şimdiye kadar bir A350-1000 gösteri uçağı ile sınırlıydı. DragonFly’ın üretime geçmesi biraz zaman alabilir ve düzenleyicilerin (ABD’deki Federal Havacılık İdaresi gibi) kullanımını onaylaması gerekecek.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!