Technology

5G Ağları Bazı Pazarlarda Yaygınlaşmanın Eşiğinde

CCS Insight’a göre, küresel 5G bağlantılarının sayısı 2021’de üçe katlanarak 670 milyona çıkacak. CCS Insight, yeni nesil ağların konuşlandırılması ve benimsenmesindeki güçlü ivmenin, son 12 aydaki daha geniş pazar zorluklarının..

5G Ağları Bazı Pazarlarda Yaygınlaşmanın Eşiğinde

CCS Insight’a göre, küresel 5G bağlantılarının sayısı 2021’de üçe katlanarak 670 milyona çıkacak. CCS Insight, yeni nesil ağların konuşlandırılması ve benimsenmesindeki güçlü ivmenin, son 12 aydaki daha geniş pazar zorluklarının üstesinden geleceğini söylüyor.

Endüstrinin salgının neden olduğu ekonomik belirsizlikle boğuşması ve pazarın 2021’de% 6 daralması beklenmesine rağmen, cihaz sevkiyatları geçen yıl %13 düştü.5G segmenti devam eden zorluklara daha az duyarlı olacak. Yıl boyunca çip kıtlığının üreticiler için etkileri olacak olsa da, pazarın üst sınırının daha az etkilenmesi muhtemeldir.Analistler, 2021’de satılan tüm telefonların üçte birinin 5G uyumlu olacak şekilde ayarlandığını tahmin ediyor.

Küresel 5G bağlantıları

Daha geniş bir pandemi sonrası kurtarma ve hızlanan ağ dağıtımlarıyla birlikte cihazların daha geniş kullanılabilirliği ve daha yüksek uygun fiyatın tümü, önümüzdeki iki yıl içinde 5G’nin güçlü bir şekilde benimsenmesine katkıda bulunacak. Bu da 2025’e kadar 3,6 milyon bağlantıya yol açacaktır.

Analistler, Güney Kore ve Çin gibi daha gelişmiş 5G bağlantılarında, teknolojinin ana akım olma eşiğinde olduğunu söylüyor. İlk yükselişte beş akıllı telefondan biri 5G özelliğine sahip oldu. Bu yıl da aynı dönüm noktasına ulaşma yolunda ilerliyor.

5G

ABD’de 5G direğini ilk kullanan ülke olmasına rağmen hız yavaşladı. Buradaki ilk odak noktası, mobil servislerden ziyade Sabit Kablosuz Erişim (FWA) geniş bant üzerindeydi. Fakat ilk uyumlu iPhone’un piyasaya sürülmesiyle birlikte operatörlerden gelen güçlü baskılar, analistlerin Amerikalıların çok yakında yine lider olacağını öngörmektedir.

Öte yanda, geciken spektrum müzayedeleri ve yasakların Huawei üzerindeki etkisi, Batı Avrupa’da ivmeyi azaltmada başarısız oldu. Operatörler artık hizmetlerini oluşturmak için gerekli hava dalgalarına ve ağ ekipmanı anlaşmalarına sahipler. On yılın ortasında, gelişmiş bölgelerde satılan tüm telefonların %75’inden fazlasının 5G uyumlu olacağı tahmin ediliyor. Hindistan gibi diğer pazarların ise güçlü bir ivme göreceği tahminler arasında.

Azaltılmış beklentilerin yalnızca iki alanı IoT (Nesnelerin İnterneti) ve FWA (Sabit Kablosuz Erişim)’dır. Pandemi, IoT’nin standardizasyonunda ve yayılmasında gecikmelere neden olurken, FWA’nın birçok pazarda niş bir hizmet olarak kalacağına dair bir inanç da var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL