Samsung, Avrupa’da Önceden Yüklü Gelen Uygulamaları Silinebilir Yapacak!

Samsung bloatware denilen uygulamaları, yani telefonda önceden yüklü gelmiş ama silinemeyen uygulamaları, kullanıcılar tarafından kaldırılabilir olabilmesi için Avrupa’da baskı altında.

Önceden yüklü gelen bu uygulamalar çoğu zaman sadece telefonda gereksiz yer kaplıyor ama bazı uygulamalar ise kapladığı yer yanında ayrıca reklam ve istatistik gibi dataları da topluyor.

Avrupa Birliği bugünlerde bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu yasa tasarısına göre önceden yüklü gelen uygulamalar OEM üreticileri tarafından son kullanıcıya silinebilir hale getirilmesi planlanıyor.

Yasa ayrıca, yükleme platformlarının (Google’ın Play Store’u ve Apple’ın App Store’u), platformdaki diğer işletmelerden topladıkları reklam verilerini reklam hizmetleri dışında herhangi bir amaçla kullanmalarını yasaklamaktan da bahsediyor. Dahası, yasa aynı zamanda büyük teknoloji şirketlerinin kendi hizmetlerine ayrıcalıklı muamele yapmasını da engelliyor. Bu yasa kabul edilirse, Samsung, Xiaomi gibi markaları ve kendi uygulama mağazalarını ve alternatif uygulamalarını önceden yükleyen diğer firmaları da etkileyebilir. Örneğin, Google ve kendi uygulamalarının yanı sıra Samsung, Microsoft ve Facebook’taki uygulamaları da birçok firma önceden yüklüyor.

RSS
Follow by Email