En İyiler TV'ler

2020’nin en iyi TV’leri

* 2020’nin En İyi Televizyonları: Gördüğümüz En İyi Düz Ekran TV’ler 2020’de alabileceğiniz en iyi 8 TV ile tanışın 2020’nin en iyi TV’lerini mutlaka görmeniz lazım. En iyi görüntü işleme,..

2020’nin en iyi TV’leri

*

2020’nin En İyi Televizyonları: Gördüğümüz En İyi Düz Ekran TV’ler

2020’de alabileceğiniz en iyi 8 TV ile tanışın

2020’nin en iyi TV’lerini mutlaka görmeniz lazım. En iyi görüntü işleme, bağlantı, akıllı platformlar, format destekleri, yapı ve tasarımı sunan bu setler geçtiğimiz yıldan bu yana rakipsizdi ve ancak birbirleriyle rakip olabildiler.

Her yıl pazara çok fazla sayıda televizyon giriyor, çoğu ilginizi ve bütçenizi hedefliyor şüphesiz. Biz de bu sebeple bütçesel bazda en uygun ancak teknolojik anlamda da en gelişmiş modelleri (QLED, OLED gibi) sizler için derleyelim dedik.

Çoğu yeni model TV, Mayıs ayında çıkmayı planladı ve şimdiden pek çok ürün test edilebildi hatta yorumlandı.

Yeni modeller geldikçe bu listeyi güncelleyeceğiz. Siz nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bizim sizin için hazırladığımız listeye gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

İlk bakışta en iyi 2020 TV’leri şöyle:

 1. Samsung Q90 QLED TV
 2. LG C9 OLED Series
 3. Samsung Q950TS 8K QLED
 4. Sony Bravia A9G OLED
 5. Panasonic GZ2000 4K OLED TV
 6. LG E9 OLED TV
 7. Philips OLED 804
 8. Hisense U8B ULED TV
 •  Samsung Q90 QLED TV
+ Artıları – Eksileri
+ Muhteşem görüntü kalitesi – Dolby Vision desteği yok
+ Çekici ve sağlam tasarım – Dolby Atmos yok

Geçtiğimiz yıl Samsung Q9FN özellikleri ve görüntü kalitesiyle çok alkış aldı. Ancak şimdi listemizde onun yerini Q90 QLED TV alıyor. Q9FN de mükemmel değildi sonuçta; görüş açısı ve ekranın belirli bölümlerinin parlaklığını, diğer bölümlerden farklı olarak ayarlayan “local dimming” sistemi çok başarılı değildi.

Samsung hiç şüphesiz bu konularla ilgili eleştirileri dikkate aldı ve Q90’da bunları geliştirmeyi önemsedi. Yeni modelde görüş açısı muhteşem, local dimming sisteminde de gölge detayları kaçmadan derin siyahlar da sorunsuz. 

En iyi OLED’lerle bile yarışacak bir QLED var karşımızda ve şu güne kadar gördüğümüz en iyi QLED olduğunu söylemeliyiz.

 • LG C9 OLED Series (2019)

Gezegenin en akıllı TV’si sen misin?

55-inch: LG OLED55C9 | 65-inch: LG OLED65C9 | 77-inch: LG OLED77C9

+ Artıları – Eksileri
+dolby Vision ve Atmos -Aydınlık ve LCD sorunlu
+Geliştirilmiş Yapay Zeka (AI) akıllı platform -Diper LG OLED’lere kıyasla daha zayıf

Geçen seneki LG C8 modelden sonra LG C9 OLED gerçek bir evrim!

Dolusuna bereket özellik ve format ile muhteşem bir ekran, LG’nin muhteşem webOS akıllı platformu ile buluşmuş ve şüphesiz en iyi 4K TV ortaya çıkmış. Geçen seneki modelle kıyasla büyük farklar yok belki ilk bakışta ama ikinci jenerasyon a9 işlemci ile görüntü kalitesi fevkalade olmuş.

Bir LCD TV kadar parlak değil belki, ancak o derin siyahlar görüntünün dinamik alanında büyük fark yaratıyor. Renkler çok canlı, gerçek 4K çözünürlük de tabii ki seviyeyi çok yukarıya çıkarıyor.

Bu skalada daha pahalı LG modelleri var: W9 ve E9 OLED’ler, gerçi daha şık bir yapı ve daha büyük bir ses çıkış ünitesi için para ödüyorsunuz. Bu yıl bir OLED için ya da herhangi bir TV için, fiyat performans oranını önemsiyorsanız, kesinlikle bu modeli gözden geçirmelisiniz.

 • Samsung Q950TS 8K QLED

2020 için 8K çözünürlüklü bir şaheser

65-inch: QE65Q950TSTXXU | 75-inch: QE75Q950TSTXXU | 85-inch: QE85Q950TSTXXU

+ Artıları – Eksileri
+Olağanüstü video ölçekleyici -Her açıdan pahalı
+Aydınlık ve detaylı görüntü -Dolby Vision yok

2020 TV’lerinden incelediğimiz 8K çözünürlüklü ilk yeni TV şüphesiz çıtayı yükseltiyor. Samsung Q950TS, markanın 8K TV’lerinin amiral gemisi adeta bu yıl için. Alışverişte muhakkak iki farklı düşük sistemli 8K QLED ve birkaç 4K QLED alternatifi de olacaktır ancak bu TV ile Samsung aklınızı başınızdan almayı hedefliyor.

Sonuç? Aklımızı başımızdan aldı. Samsung video ölçekleyici konusunda herkesi susturuyor. Ses konusunda da çok yol aldı Samsung, gerçi bunu yapmak durumundaydı çünkü 2019 modellerde eleştirilere maruz kalmıştı. Q950TS ilk başta umduğumuz değişimi göstermiyor diye düşündük CES 2020’de OTS+ hoparlörü ilk gördüğümüzde, ancak skala ve yükseklik anlamında yine de premium bir TV’de premium bir özellik getirdiğini de söylememiz lazım. Sıfır çerçeve tasarım da hiç fena değil doğrusu. 

 • Sony Bravia A9G OLED (2019)

A9G Master Seri, OLED’de alınabileceklerden en iyisi

65-inch: Sony Bravia 65A9G | 55-inch: Sony Bravia 55A9G

+ Artıları – Eksileri
+Yüksek video ölçekleyici -Freeview Play yok
+“Arkana yaslan” tasarım -HDR10+ özelliği yok
+Akustik Yüzey + ses  

Geçen senenin A9F OLED’e bazı güncellemeler gelmiş ve hayal kırıklığı da yaratmıyor. SD ve HD görüntüler detaylı bir şekilde 4K ekranda karşımızda. OLED panelde de muhteşem renkler ve kontrast performanslarını görebiliriz.

Sony’nin premium Akustik Yüzey ve ses teknolojisi panelin dışından da titreşen bir sese sahip olacaksınız anlamına geliyor, burada iki kanallı bir ses sistemi var.

Mutlaka not etmemiz gereken bazı özel hatalar da yok değil, örneğin Freeview Plat (İngiliz izleyiciler için VOD ) olmaması. Premium Dolby Vision ve Dolby Atmos formatlarına kavuşuyorsunuz ancak HDR10+ da yok, bu da hangi stream ya da HDR kaynaklarını kullandığınıza göre bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. A9G yine de IMAX Enhanced sertifikalı, bu da çerçeve oranını ve DTS ses sistemlerini önemseyenler için önemli bir avantaj.

55, 65 ya da 77 inch seçenekleriniz mevcut. 2020’de 48 inch de çıkacak ve tahmini olarak 55 inch’ten daha ucuz olmayacak.

 • Panasonic GZ2000 4K OLED TV (2019)
 • rhdr

Paneliyle, sesiyle muhteşem bir OLED TV

Artıları Eksileri
+Geniş HDR desteği -Zayıf uygulama desteği
+Muhteşem ses – HDMI 2.1 yok

55-inch: Panasonic TX-55GZ2000 | 65-inch: Panasonic TX-65GZ2000

Panasonic GZ2000, 2019 Panasonic TV skalasının en üstünde. HDR desteği ile bile kendini diğerlerinden ayırıyor. HDR10, HDR10+, Dolby Vision ve HLG formatlarıyla da göz kamaştırıyor.

Ses sistemi ise en önemli gücü. 140W spikerleri ve soundbar sistemi ile sinemaya gitmeden sinema keyfi yaşatıyor size.

Şüphesiz yılın en iyi TV’lerinden biri.

 • LG E9 OLED TV (2019)

Çarpıcı bir OLED TV

55-inch: LG OLED55E9 | 65-inch: LG OLED65E9

Artıları Eksileri
+Çarpıcı tasarım Kulaklık için derma çatma bluetooth
+Dinamik görüntüler HDR10+ Yok 

LG E9 OLED kesinlikle bir tasarım harikası. İnce cam ekranı çok çekici. Derin siyahlar, zengin renkler ile tam beklenen şekilde bir OLED ekran.

E7’nin soundbar’ının eksikliğinden dolayı üzgünüz – ancak 4.2 ses kanalı ve Dolby Atmos desteği yine de ortalamanın üzerinde bir deneyim sunuyor.

E9, C9 arasında çok bir fark yok diyebiliriz ancak oturma odanıza şık bir güzellik yapmak istiyorsanız ve ses ile görüntüler konusunda da ortalama üstü bir arayışınız varsa, aradığınız LG E9 olabilir.

7. Philips OLED 804 (2019)

OLED ve Ambilight: muhteşem bir birleşim

55-inch: Philips 55OLED804 | 65-inch: Philips 65OLED804

Artıları Eksileri
Etkileyici Ambilight özelliği Freeview Play Yok
Yüksek Kaliteli panel Android TV problemleri var.

Bu kadar çok OLED TV arasından neden Philips 804 seçilir ki diye sorarsanız size Ambilight özelliği diye cevap verebiliriz, yani görüntü, televizyonun etrafında yaratılan dış ışıklarla daha etkileyici hale gelmiş vaziyette. Burada, görüntünün anlık renk ve ışık yoğunluğu ön plana çıkartılarak daha iyi bir algılama gerçekleşiyor. Değişen görüntülere uygunluk sağlayan dış ışıkların görüntüye göre ortam ışığı yaratması, izleme keyfinini artırıyor. Görüntünün çerçevelenmesi yoluyla, izleyen kişi adeta görüntünün içine çekiliyor.

Ancak 804 OLED  sadece bu gösterisiyle öne çıkmıyor.  P5 Görüntü işleme sayesinde OLED görüntülerine gerçek bir güç sağlıyor, kontrast ve muhteşem renkler deneyimlemek mümkün. Geçen seneki  803 modele Dolby Vision ve HDR10+  desteği getirmeleri de muhteşem.

Freeview Play kanalının olmaması İngiliz izleyiciler için üzücü olabilir ve genel anlamda Android TV arayüzü de maalesef çok başarılı değil. Ancak fiyat performans açısından kesinlikle denemeye değer bir TV olduğunu söylemeliyiz.

8 . Hisense U8B ULED TV (2019)

Yüksek değer 4K, geniş Hisense ekran

55-inch: H55U8BUK | 65-inch: H65U8BUK

Artıları Eksileri
Dolby Vision ve Dolby Atmos HDR10+ Yok HDR uyumlu değil
Akıllı platformda kolay kullanım Baştan savma “local dimming”

Hisense’in katkısı listede en uygun fiyatlı TV olması ve yine de pek çok özellik sunması.

55 ve 65 inch modellerde gerçekten uygun fiyat veriyor. Vidaa U 3.0 akıllı platformun kullanımı gerçekten çok kolay, diğer cihazlarla bağlantıda hiç sorun olmuyor ve toplamda bakıldığında görüntü kalitesi de gayet iyi. Local dimming biraz zayıf sadece. U8B’nin ince paneline eklenmiş ses sistemi de gerçekten etkileyici.

Aslında ULED etiketlemesi çok da önemli değil, Hisense’nin premium LED TV’lerinin genel kriterlerine uyuyor. Ancak ortalama bir LED’den daha fazlasına ulaşacağınız da kesin bu performansla ve bu fiyatla. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2020’nin en iyi Televizyonu: büyük ekran aksiyonunuz için hangi TV’yi satın almalısınız?

2020’nin en iyi TV’leriyle tanışın; tam bir satın alma rehberi

Hangi TV teknolojisi en iyisi? Hangisi en iyi LCD TV? Hangi ekran boyutu oturma odanız için en uygunu? LCD ve LED TV’ler arasındaki fark ne?

Cevaplar her zaman aşikar olmuyor. İşin doğrusu, teknoloji meraklıları için bile yeni bir TV almak stresli olabiliyor, içinden seçim yapılacak çok fazla marka, çok fazla özellik, çok fazla ekran boyutları, renkleri, teknolojileri ve çeşnileri var.

O zaman hangisi sizin için, aileniz için ve yaşam alanınız için en doğru olanı? Bu rehberde yeni bir TV almakla ilgili bilmeniz gereken her şeyi size adım adım anlatacağız.

Piyasada ne çeşit TV’ler var?

Piyasada bir çok farklı ekran çeşidi var, hepsi de aynı sonucu üretmek için farklı yollarla çalışıyor. Her bir teknolojinin kendine has güçlü ve zayıf yönleri var, o yüzden düşünmeniz için size birkaç temel özelik sunuyoruz:

LCD TV: CCFL

Yakın bir zamana kadar, tüm LCD TV’ler her zaman açık olan CCFL (soğuk katotlu flüoresan) lambalarla aydınlatılıyordu.  Yaşlanan bu teknoloji daha pahalı setlerde gelen üstün LED yöntemiyle geride bırakıldı ama halen bazı ucuz modellerde standart olarak kullanılıyor.

LED TV: Direct LED

Bu görüntü birimleri doğrudan ekranın arkasında bir dizi LED (ışık yayımlayıcı diyot) ile aydınlatılıyor.  Bu da bölgeselleşmiş karartmaya olanak sağlıyor – yani parlaklık ve karanlık alanların birbirine doğrudan yan yana olduğu alanlar daha verimli şekilde görüntüleniyor – ve karşıtlığı harika şekilde arttırıyor.  LED TV’ler ayrıca çok daha enerji tasarruflu ve CCFL setlerine göre daha geniş bir renk yelpazesine sahip.  Bu LED’lerin dizilimlerini monte etmek aşırı derecede pahalı olduğu için Direct LED TV’ler Edge LED tarafından büyük ölçüde gölgede bırakıldı.

LED TV: Edge LED

Bu televizyonlarla, LED’lerin art ışığı panelin kenarlarına monte edilmiştir.  Bu dizilim köklü bir şekilde ince görüntü birimlerine olanak sağlıyor ve CCFL’ye nazaran üstün karşıtlık seviyeleri sunuyor ama doğrudan LED ile aydınlatan setlerin görüntü kalitesi ile aynı sonuca ulaşamıyor.  Yine de çok daha ucuza mal oluyorlar ve bu yüzden de piyasadaki çoğu LED TV’ler şu anda bu teknolojiyi kullanıyor.

OLED TV

OLED (organik ışık yayan diyot) setlerinde art ışıklandırma bir yayıcı, elektromine perde filmden elektrik akımı geçirilerek elde ediliyor.  Bu teknik çok daha iyi renkler ve yüksek karşıtlık üretiyor ve ayrıca ekranların aşırı derecede ince ve esnek olmasını sağlıyor.  Bu görüntü teknolojisinin kutsal kasesi ve sadece 2014’te büyük ekran bir OLED TV satışa çıktı.  Yani, bu teknoloji yeni, pahalı ve en iyi markalar halen bunu anlayabilmek için kafa yoruyor.  Bugüne kadar sadece LG tam ebadında OLED TV’leri piyasaya sürebildi.

QLED TV

LED ile birlikte nano birleşiminden oluşan teknolojisidir. “Quantum Dot” yarı iletken materyallerden meydana gelen bir yapı anlamına geliyor. Her Q-Dot kendi ışığını yayar. LED ışıkların önüne yerleştirilir. Bu sayede ekranın daha parlak görünür.

Fiyat olarak OLED televizyonlardan daha uygun olacağı söylenen bu teknolojiye Samsung markası haricinde diğer markalar pek sıcak bakılmıyor.

Quantum Dot

An itibariyle kendinden yaymalı kuantum noktalı LED’leri elde edebileceğimiz bir aşamada pek te değiliz ama yakın zamanda geliyorlar. Sahip olduğumuz şey ise, Samsung OLED’in zirvesine bayağı bir yaklaşmamızı sağlayacak ciddi anlamda iyileştirilmiş renk paleti ve karşıtlık seviyeleri üretmek için kuantum nokta teknolojisini temel alan Nanokristal filtresini üretmesi.

Plazma TV

PDP (plazma gösterge paneli) TV’leri soy gazların bir karışımıyla doldurulmuş milyonlarca küçük hücre içeren cam paneller kullanır.  Elektrik gazları uyararak, ekran boyunca dizili pikselleri aydınlatmalarını sağlar.  Tartışmalı olarak karşıtlık ve renk keskinliği açısından LCD’den daha üstün olan Plazma, sadece büyük ekranlar (42 inç+) için geçerlidir ve birkaç üretici dışında hepsi tarafından bırakılmıştır.   Raflardan bunlardan bir tane bulursanız şanlısınız.

Curved TV

Bazı üreticiler şimdilerde nispeten eğimli ekranları olan TV’ler yapıyor.  Eski tüplü televizyonların aksine eğimi dışarı olmaktan ziyade içeri doğru. Bu fikir, daha tatmin edici bir görüntü verebilmek için her bir pikselin gözünüze eşit mesafede olmasını amaçlıyor.  Fakat bu tipte bir ekranın dezavantajları var – en önemlisi fazla sağa ya da sola doğru oturursanız – 40 dereceden fazla – eğim görüntünün geometrisini etkilemeye başlıyor, size yakın olan objeler daha kısa görünüyor ve görüntünün merkezi sıkışıyor.

Hangi çözünürlük özelliğini seçmeliyim?

HD

HD TV’ler iki çözünürlük seçeneği ile geliyor. HD ready’li grupların minimum 720p görüntüleri gösterebilmeleri gerekiyor ve genellikle 1366 x 768 piksellik ekran çözünürlüğüne sahip oluyorlar.  Aynı zamanda da Full HD TV’ler 1920 x 1080 piksellik daha yüksel çözünürlüğe sahipler.  Bu günlerde ve bu teknoloji çağında Full HD’den daha az bir şey seçmemenizi şiddetle öneriyoruz.

Ultra HD ve 4K

Ultra HD’nin çözünürlüğü tam tamına full HD’nin dört katı – 3840 x 2160. Bu, çok daha detaylı bir görüntü anlamına geliyor ve içeriği daha fazla bant genişliği ve depolama alanı gerektiriyor.  4K TV’ler genellikle HD videoları Ultra HD’ye çevirmek için video ölçeklemede iyi oluyorlar ama şu anda yerli 4K içeriği izlemek için seçenekler çok kısıtlı.

HDR

Potansiyel olarak TV’lerdeki yeni trend HDR hayret verici görsel uyumluluk düzeyleri üretiyor ve en son çıkan bazı Ultra HD TV’lerde bulunabiliyor.  Tartışmalı olarak da HDR’a videoya geçiş yapmak HD’den 4K’ya geçmekle kıyaslandığında seyir deneyiminizde çok daha dramatik bir fark yaratabilmekte.  Durgun HDR görüntüleri gibi, hareket eden versiyonları spektrumun hem aydınlık hem de karanlık taraflarının aralığını genişletip, iki uç için de daha fazla detay sağlıyor.  Ama HDR yeni çekim yöntemleri gerektiriyor, şu anda mevcut bir videoyu HDR’a çevirmenin herhangi bir yolu yok.  Ayrıca yeni bir TV teknolojisine de ihtiyaç duyuyor, şu an sadece Samsung buna özgü ekranlar yaratabiliyor ama LG ve Sony de mevcut stoklarından bazılarını HDR uyumlu olması için güncelleyebilecek.

Başka neleri hesaba katmalıyım?

Düz ekran televizyon satın almak esaslı ve hafife almaya lüksünüzün olmadığı bir yatırım. En yakın mağazaya uğrayıp gördüğünüz ilk plazma ya da LCD’yi almak size en karlı alışverişi, ihtiyaç duyduğunuz ekranı ya da satın aldığınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için gereken teçhizatı sağlamayacak.

Boyut önemlidir

İnsanlar çoğu zaman düz ekran TV’lerinin boyutunu, evlerinde ayırdıkları alana göre seçme eğilimi gösterir, ama bu illaki de akıllıca demek değil.  Düz ekran TV’ler düşündüğünüzden çok daha az alan kaplarlar, dolayısıyla yeni TV’niz seyir koltuğunuzdan elli altmış santim daha uzakta kalıp size görüntüleri daha küçük gösterebilir.

Ayrıca yüksek çözünürlükle, daha büyük ekran alabilir ve görüntünün, kaynağından daha kötü görmekle ilgili endişe etmeden aynı mesafeden izleyebilirsiniz.  HD TV’lerin görüntülerinin parazitsiz olması, ekran karşısındaki ideal oturma mesafesinin, TV’nin yüksekliğinin üç-dört katı arasında olması anlamına gelir.

Hangi özelliklere dikkat etmeliyim?

Özellikler, burada hepsinden bahsedemeyeceğimiz kadar çok, ama size değerlendirmeniz için birkaç şey çıkardık.

Fotoğraf gösterimi: Eğer dijital bir kameranız varsa, hafıza kartları için yuva donanımı ya da kart okuyucular için USB girişi olan bir TV, ekranda fotoğraflarınızı görmenize olanak sağlar.

Bizim bir ekranı değerlendirirken baktığımız bazı şeyler burada, yani siz de bakmalısınız…

Karşıtlık: Parlak beyazların içinde herhangi bir yeşil, pembe ya da mavi izi olmamalı, siyahlar da, solmuş, gri, yeşil ya da mavi yerine tam siyah görünmeli.

Renkler: Ne kadar parlak ve düz olduklarına bakın, kenarlarının ne kadar parazitsiz olduğuna, renge doygun alanların ne kadar nokta dolu olduğuna ve özellikle karanlık sahnelerde ten renginin doğallığına bakın.

İnce detaylar: Ekran ne kadar doku sağlar?  Bir ağaç yeşil bir parça olarak mı görünüyor yoksa yaprakları tek tek görebiliyor musunuz?

Kenarlar: Özellikle eğimli olanlarda gölgelenme, parlak haleler ve sivrilikleri kontrol edin.

Hareket: Karalanma ya da bulanıklaşma, iz bırakma, sarsıntı ve köpüren noktalı parazitlere karşı hareket eden nesneleri ve hızlı kamera geçişlerini kontrol edin.

Görüntü yapaylığı: Engellenme, renk bantları, tanecikler, karalanma, nokta kaymasını gibi TV’nin görüntü işlemcisi ya da zayıf TV frekans ayarı yüzünden olabilecek problemlere bakın.  Son kararınızı vermeden önce TV’nin görüntü ayarlarını kurcalayın.  Günlük seyir zevki için fabrika ayarları nadiren iyidir.

Peki ya ses?

Görüntülere eşlik etmesi için en iyi sesi sağlamak adına TV’niz çok hoparlörlü ses sistemi ile donatılmış olmalı, ama bu her zaman bir opsiyon olmayabiliyor.  O yüzden, size bir TV’nin hoparlörlerini test ederken neyi dinlediğimizin bir listesi:

Bas: Sistemi sarsılmasına ya da hoparlörlerin çarpıklaşmasına sebep olmayacak, sesin geri kalanını sıkıştırmayacak ya da boğmayacak ama istendiğinde genişletilebilecek derin, yuvarlak gümbürtüler.

Vokaller: Sesler açık, zengin ve net olmalı, kutudan, burundan çıkıyor gibi ya da tiz değil.

Tiz sesler: Tiz ses efektleri, gürültülü sahnelerde temiz, kapsamlı ve yumuşak gelmeli ve ses sahnesine ağır basmamalı.

Ses sahnesi genişliği/derinliği: İyi bir televizyon, ekranda olup bitenin derinliğini, bütünlüğü kaybetmeden aktarabilmek için sesi TV’nin yanlarına, önüne ve arkasına verebilmelidir.

Satın almadan önce sormanız gerekenler

Bu soruları düşünmek için zaman harcamanız en iyi TV’yi seçmenizi kolaylaştıracak…

HD mi 4K mı?

Şu anda tadını çıkarabileceğiniz çok az yerli 4K içeriği olmasına rağmen 4K TV’ler baş döndürücü, iyi olanlar HD’nin 4K’ya video ölçeklemesini yapabiliyor.  Bunu demişken, eğer çok büyük bir TV almıyorsanız – 65 inç ve üstünden bahsediyoruz – full HD yeterli olmalı.

Hangi boyuta ihtiyacım olacak?

Bu tamamen TV’nin bulunacağı odanın boyutlarına ve harcamaya hazırlıklı olduğunuz nakit paranın miktarına göre şekil alıyor.  Genel bir kural olarak, kurulumdan ne kadar uzakta oturacağınızı ölçün (santimetre olarak), bu mesafeyi 1.36 ile çarpın ve sonucu en yakın ekran boyutuna yuvarlayın.  Düzgün, nispeten küçük bir televizyonun büyük ve pek özelliği olmayan bir televizyona göre daha mantıklı bir yatırım olduğunu da aklınızda bulundurun.  Ve eğer bir 4K TV satın alacaksanız, yüksek çözünürlük sebebiyle daha yakında oturabilirsiniz.

Kaç tane HDMI girişine ihtiyacım olacak?

Bir oturma odası TV’si için minimum 3 HDMI girişi aramanız gerekiyor.  Eğer bir set üstü kutusu ve oyun konsolları vs. takmak istiyorsanız şu HDMI girişleri çok çabuk dolacak.

Eski, analog kurulumumu bağlayabilir miyim?

Yeni kurumların birçoğu ikiden fazla kompozit bağlantı taşımıyor ve S-video hızla demode olmaya doğru ilerliyor.  Yeni TV’nizin bağlamak istediğiniz eski dijital kutulara, VCR’lara ya da DVD konsollarına bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

TV’mi duvara mı asmak istemeliyim?

Her şeyden önce, bahsi geçen duvarın bir düz ekranı taşıyacak kadar güçlü olup olmadığını kontrol etmek için bir inşaat uzmanına danışmanız gerekiyor.  Daha sonra istediğiniz kurulumun duvara monte edilmek için tasarlanıp tasarlanmadığını ve ilgili konsolların temel pakette mi dahil edildiğini yoksa ekstra olarak mı sunulduğunu öğrenin.

Ev sinemasına bağlayacak mıyım?

Eğer cevabınız hayırsa, kurulumunuzun ses performansı üzerine daha dikkatli düşünmek isteyebilirsiniz.  Herhangi bir bozulma ya da kabin zangırtısı olmadan mümkün olduğunca gürültü verebilecek bir ekran arayın.  Diyalogların kulağa nasıl geldiğini ve basın çıkartabileceği en derin sesi kontrol edin.

Diğer taraftan da, eğer evde düzgün bir ev sinema sisteminiz zaten varsa, ender rastlanan dahili hoparlörler için ekstra para ödemek çok ta mantıklı değil.

İyi alışverişler!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL