Artık günümüzde mobil yaşam ön planda ve klasik büyük masaüstü bilgisayarlar ilgi görmüyor. Dizüstü bilgisayarlarda netbook sınıfına geçildi ve ardından bunlar demode olup yerlerini Ultrabook’lar aldı. Tabletler hızla yaygınlaşınca bu kez hibrit tip 2-in-1 dizüstü bilgisayarlar çıktı. Masaüstündeyse nettop’lar ve hepsi-bir-arada bilgisayarlar görmeye başladık. PC satışları düşünce işleri kötüleşen Intel ise NUC adını verdiği ufak boyutlu kasalarla dikkatleri çekmeyi başardı. Sonuç olarak azalan boyutlar nedeniyle depolamada 3.5 inç disklerden 2.5 inç disklere ve son olarak mSATA SSD’lere yöneldik. Belleklerse ister istemez SO-DIMM olarak imdada yetişti. Eskiden sadece dizüstü bilgisayarlarda kullanılan SO-DIMM bellekler bir süredir ITX anakartlarda, nettop’larda ve Intel NUC gibi daha da ufak cihazlarda karşımıza çıkıyor. Yeni nesil işlemciler ve yongasetleri sayesinde SO-DIMM’lerin yüksek frekanslara çıkması mümkün. Bu amaca yönelik geliştirilmiş olan G.SKILL RIPJAWS 1866 MHz dual kanal bellek kiti yüksek frekans desteğiyle oyunculara ve performans düşkünlerine özel dizüstü bilgisayarları ve Intel NUC gibi ufak anakartları hedefliyor. Firmayı anlatmamıza gerek yok, çok sayıda başarılı RAM kiti sunmaktalar.

Genel Özellikler

gskill_ripjaws_1866_so-dimm_ddr3_dual_01

  • 2 x 4 GB Dual kanal kit
  • DDR3-1866 MHz hız desteği
  • 10-10-10-32 zamanlama
  • Son nesil cihazlara uyumlu 1.35V düşük voltaj (LV) ile azalan güç tüketimi ve ısı
  • Intel Ivy Bridge ve Haswell serisi işlemciler için özel olarak geliştirildi
  • Ömür boyu garanti

gskill_ripjaws_1866_so-dimm_ddr3_dual_02

Bazı belleklerde gördüğümüz karton ince kutu aksine içini tamamen gösteren vakumlu şeffaf tip ambalaj tercih edilmiş. Sert plastik olsa da bellekleri darbelere karşı pek fazla koruduğu söylenemez.

gskill_ripjaws_1866_so-dimm_ddr3_dual_03

Üstten açıp kapağı kaldırdığımızda G.SKILL yazılı bir etiket ve basit kullanım rehberi çıkıyor. Zaten kurulum için tek yapılması gereken cihazdaki uygun yuvalara yerleştirmek.

gskill_ripjaws_1866_so-dimm_ddr3_dual_04

Görüldüğü gibi bellekler SO-DIMM olduğundan daha kısa tip ve az yer kaplamaya odaklanıyor. Üst ve arka kısımlarda G.SKILL RIPJAWS yazılı etiketler var model kodu var.

gskill_ripjaws_1866_so-dimm_ddr3_dual_05

Özel tip overclock belleklerinde olduğu gibi büyük metal soğutucular yok. Bunun nedeni düşük olan çalışma gerilimi. Frekans standart üstü 1866 MHz olsa da voltaj düşük olduğundan ısınma yaşatmıyor ve kalınlığı arttıran soğutucuya gerek yok.

Yorumlarınız

yorum. Fikrini belirt!

Sayfa: 1 2 3

0 Comments

Yorum Yap →

Bir Cevap Yazın10 software download manager terbaik dan gratis